Sklep internetowy i platformy e-commerce – jak koordynować sprzedaż multichannel?

Działalność w branży e-commerce można rozpocząć na wiele sposobów. Niektórzy e-sprzedawcy decydują się na przystępność, jaką zapewniają platformy marketplace, tworząc konto i rejestrując swoją firmę, natychmiast przechodząc do tworzenia ofert. Inni z kolei decydują się na stabilny fundament w postaci własnego e-sklepu, zwiększając wartość swojej marki, jednak licząc się z koniecznością poważniejszej inwestycji.
Każdy kanał e-sprzedaży oferuje unikalne zalety, które wnoszą coś nowego do działalności firmy. Prowadzenie sprzedaży w modelu multichannel bądź omnichannel jest dziś bardzo powszechne, gdyż pozwala sprzedawcy sięgać po kolejne rynki, w pełni korzystając z przystępności, charakterystycznej dla handlu w Internecie. W porównaniu do fizycznych, stacjonarnych sklepów, strona internetowa nie stanowi tak potężnego wydatku, nie wspominając już o kontach na platformach marketplace, które zazwyczaj są (przynajmniej w teorii) darmowe. Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione problemów, z którymi rozwijający się e-sprzedawca musi sobie poradzić.
Co uznaje się za największe atuty sprzedaży wielokanałowej?
Jak już wspomnieliśmy, korzystanie z rozwiązań multichannel stanowi bardzo przystępny sposób na wprowadzenie firmy na nowe rynki. Chociaż internauci mogą korzystać z wielu platform jednocześnie, to baza użytkowników dla konkretnych marketplace jest przynajmniej częściowo unikalna, co szczególnie tyczy się tych serwisów, które przyciągają także konsumentów z zagranicy, jak na przykład eBay. Co więcej, dedykowany sklep internetowy, w połączeniu z dobrze zorganizowanym marketingiem online, jest w stanie przyciągnąć klientów, którzy na co dzień nie korzystają z zewnętrznych platform, jednak zostali przyciągnięci konkretną, atrakcyjną ofertą.
Kolejnym, istotnym atutem wielokanałowości jest większa obecność marki w sieci. Budowanie rozpoznawalności swojej firmy to długoterminowa inwestycja, która jednak zwraca się z nawiązką, ponieważ konsumenci chętniej sięgają po artykuły znajomego i sprawdzonego sprzedawcy. Jest to zaledwie jeden z wielu elementów kreowania marki, jednak nie powinno się bagatelizować jego kluczowej roli w całym procesie.
Nie można zapomnieć także o większej stabilności firmy e-commerce, która opiera swoją działalność o więcej niż jeden kanał sprzedaży. Zmiana regulaminu platformy, pogorszenie się warunków rynku, wzrost konkurencji – czynniki te mają znacznie mniejszy wpływ na sprzedaż, jeśli ta przeprowadzana jest na dodatkowych marketplace i sklepach internetowych. Multichannel pozwala uniknąć potencjalnych kryzysów, spowodowanych zewnętrznym wpływem.
Jakie są największe problemy sprzedaży wielokanałowej i jak im zaradzić?
Główną przeszkodą, jaka stoi przed e-sprzedawcą podczas wdrażania kolejnych kanałów do swojej działalności e-commerce, jest stopniowo spiętrzający się nakład danych, które firma musi obsłużyć podczas realizacji zamówień. Jeden sklep Shoper lub konto na eBay jest możliwe w ręcznej obsłudze, jednak gdy zamówienia napływają z różnych źródeł, ich efektywna obsługa, wraz z kontrolą magazynu, cen i wysyłek, szybko staje się przytłaczająca.
Konsekwencje takiego stanu rzeczy są do przewidzenia – opóźnienia, pomyłki, zahamowanie dalszego rozwoju firmy. Istnieją jednak konkretne narzędzia, które pozwalają rozwiązać te nagląca problemy. Mianowicie, mowa tu o wyspecjalizowanych systemach ERP, jak na przykład Apilo, stanowiące naturalny wybór dla sprzedawców użytkujących sklep Shoper. Jedno narzędzie pozwala zintegrować wybrane kanały sprzedaży i zarządzać nimi wielokrotnie wydajniej, oszczędzając czas i zasoby dzięki jednemu, połączonemu panelowi do ich obsługi. Apilo pozwala skorzystać z wielu innych integracji, obejmujących na przykład hurtownie (dropshipping), e-księgowość, kurierów. Jest to bez wątpienia najlepszy sposób, aby uczynić dalszy rozwój firmy znacznie szybszym i mniej skomplikowanym.
Wydajna integracja Shoper eBay drogą do sukcesu w e-commerce!
Każda firma, która jest zainteresowana sprzedażą multichannel, musi zadbać również o to, aby dobierać preferowane kanały w sposób przemyślany i mądrze zarządzać swoimi zasobami. Dobry fundament dla działalności e-commerce powinien być dostosowany do charakteru działalności, zgodny z branżą i prezentowanym asortymentem.
Sklep Shoper wydaje się bardzo rozsądnym wyborem, ponieważ jest nie tylko świetnie zsynchronizowany z Apilo, ale też dostosowany do sprzedaży na profesjonalną skalę. Połączenie Shoper eBay, zintegrowane w ramach Apilo, okaże się solidną podstawą nawet dla małej, rozwijającej się firmy, tworząc żyzny grunt do pozyskiwania klientów na lokalnym, a po części także zagranicznym rynku.
Podsumowując, integracja Shoper eBay zdecydowanie się opłaca – można na niej polegać już od najwcześniejszych etapów rozwoju firmy w branży e-commerce. Następnie można stopniowo rozszerzać działalność o kolejne platformy, spinając je w jedną, łatwą w zarządzaniu całość za pośrednictwem systemu Apilo. Jest to skuteczny sposób na stabilny biznes i budowanie rozpoznawalnej marki.